Latvijas radio 2020. gada 1. janvāra ziņu izlaidumā pavīd informācija, ka Ķīnā sācis izplatīties kāds jauns vīruss. Ātrā tempā tiek celta milzīga slimnīca iespējamajam slimnieku pieplūdumam. Ļoti ļauni, bet līdz mums šī slimība noteikti neatnāks.
Tuvojas pavasara skolēnu brīvdienas. Līdz tam skolu darbs ritējis pilnā sparā. Audzēkņi un pedagogi apzinīgi gatavojušies visiem iespējamajiem izpildītāju konkursiem, saņēmuši balvas. Vēl priekšā pēdējais mācību cēliens pēdējie konkursi, Mūzikas skolu beigšanas eksāmeni, izlaidumi, vasara, Skolēnu dziesmu svētki…
Pa pasauli enerģiski soļo jaunais, bīstamais elpošanas ceļu saslimšanas vīruss Covid - 19.
12.martā, vienu dienu pirms pavasara brīvdienām, visus pārsteidz valdības Rīkojums, ka no 13. marta skolnieki paliek mājās, atceltas visas teātru izrādes, visi koncerti, slēgti muzeji, bibliotēkas, aizliegtas visa veida pulcēšanās. Tiekoties, jāievēro 2 metru distance, ļoti bieži jāmazgā rokas un pēc tam tās jādezinficē. Arī līdz Latvijai ir nokļuvis vīruss Covid- 19.
Pa brīvlaiku skolas aktīvi meklē risinājumus skolu pārejai uz attālinātu skolēnu apmācību. Tas nozīmē, ka audzēkņi mācās tikai mājās, arī mūzikas instrumentu spēli.
Informācijas nesēju tehnoloģiju uzvaras gājiens. Ja agrāk mobilos telefonos lietojām īsziņu funkciju, WhatsApp pieslēgumu, e – pastu, e- klases, tad tagad iepazīstamies ar dažādiem Zoom veidīgiem brīnumiem.
Sazinos ar saviem audzēkņiem Whatsappā. Iesaistu arī visus vecākus. Gaidu skaņdarbu ierakstus, cerībā, ka instrumenta spēles iemaņas paliks vismaz jau apgūtajā līmenī.
Visi, vairāk nekā 100, teorijas grupu audzēkņi tiek salikti Draugu grupās. Ik nedēļu viņiem tiek uzdoti jauni uzdevumi un saņemtas atbildes. Teorijas skolotājai mobilā telefona jauda ik pa laikam sevi pieviļ. Mūsu skolotājai mājās vēl ir pirmklasnieks, kuram attālinātā mācīšanās iespējama tikai ar vecāku pilnīgu klātbūtni.
Ik pāris nedēļas atkal saņemam valdības Rīkojumus par pagarinājumu izolācijai savās mājsaimniecībās.
Jau maijs. Skaidrs, ka audzēkņiem skolas beigšanas programmas jāatskaņo ierakstā. Lielākais izaicinājums koncertmeistarei ierakstīt popūrija tipa skaņdarbu ar vairākām tempu maiņām, lai sitamo instrumentu beigšanas programmas ierakstā tas izklausītos, kā uz vietas radies kopējs priekšnesums. Tiekam galā.
Maija beigas. Mūzikas skolas izlaidums. Šogad mums ir 4 Absolventi . Plašie absolventu koncerti ar solo, ansambļu un pavadījumu spēlēšanas programmām paliek pagātnē. Izpildot valdības rīkojumu par ierobežoto cilvēku pulcēšanās skaitu , izlaidumu sadalām 2 daļās.
Vasara. Skolēnu Dziesmu svētku norise pārcelta uz 2021. gada vasaru.
Koncertzāles, teātri pārkārtojušies uz apmeklētāju izvietošanu ar 2 metru distanci. Vietas jāpersonalizē. Apceļojam Latviju. Ciemos vēl joprojām dodamies reti.
2020./2021. mācību gada sākums. Valdība atļāvusi visiem skolēniem atsākt klātienes mācības. 1. septembris. Pedagogi tiekamies ievērojot 2 metru distanci. Ar audzēkņiem sazināmies pa mobilajiem telefoniem par klātienes tikšanos. Veidojam stundu sarakstus. Gatavojamies normālai dzīvei, bet paturam prātā rudenim raksturīgo vīrusu klātbūtni. Skolas koridoros stāv dezinfekcijas līdzekļi, kā atgādinājums par nekur tālu neesošo Covid -19.
Ar grūtībām, bet izdodas 1. ceturkšņa laikā atgriezties pie iepriekš pabalējušo iemaņu līmeņa instrumentu spēlē. Ievērojot distanci, notiek arī pūtēju orķestra mēģinājumi. Gatavojamies Latvijas proklamēšanas gadadienas svētku koncertiem. Priecājos par katru dienu, kad izdodas ar audzēkņiem satikties klasē.
Covid - 19 nekur nav pazudis. Pēc rudens brīvdienām vispārizglītojošajās skolās mācīties klātienē atgriežas tikai audzēkņi no 1. līdz 6. klasei. Labi, ka lēmējiem laicīgi atgādināts, ka individuālās stundas, ievērojot distanci, ir iespējams turpināt. Mēs turpinām stundas arī grupās, jo grupas ir mazas, telpu plašums un vēdināšana nodrošināma pilnībā.
Dažas dienas pirms valsts svētku atzīmēšanas pasākumiem, kuri jau laicīgi saplānoti brīvā dabā, saņemam valdības Rīkojumu par cilvēku pulcēšanās skaita ierobežojumu pasākumos arī brīvā dabā. Himna un marši izpaliek.
Daudzi vispārizglītojošo skolu pedagogi nu jau pavisam pielāgojušies tiešsaistes stundu vadīšanai. Audzēkņi pavada gandrīz visas stundas pie saviem datoriem . Pēc tam pilda mājas darbus, kuru realizēšanai nu nepieciešams daudz vairāk laika. Zinām par Tālmācības kursu pamatskolas zināšanu līmeņa apguvei. Tas veidots sabalansējot visu priekšmetu programmas, rūpējas par regulāru mājas darbu izpildi. No malas izskatās, ka vispārizglītojošo skolu pāreja uz attālināto mācīšanos ir haotiska, pārslodžu veidojoša, stresa pilna.
Novembra vidū valdība izdod Rīkojumu par sejas masku lietošanu arī veikalu apmeklējumu laikā, skolotājiem satiekoties skolotāju istabās un pārvietojoties pa gaiteņiem. Ar Covid-19 saslimušo skaits Latvijā turpina palielināties. Jau atkārtoti tiek slēgti teātri, koncertzāles, atcelti konkursi.
Vispārizglītojošajās skolās arī 6. un 7. klašu audzēkņi tiek apmācīti darbam attālinātajā režīmā. 2 nedēļas pirms ziemas brīvdienām arī šīs klases paliek mācīties mājās. Plašie Ziemassvētku koncerti vecākiem šogad izpaliek. 1. semestra noslēguma programmas ierakstam video un nosūtam vecākiem. Skolā turpinām strādāt ar audzēkņiem individuāli līdz pat pēdējai darba dienai. Uzdodam jaunās programmas, pat nedaudz izdodas tās apspēlēt. Saslimstības cipari valstī vēl nesamazinās. Un tomēr. Šajā pusgadā audzēkņu stundu apmeklējums mūzikas skolā ir bijis ļoti labs. Audzēkņi ir bijuši veselāki, kā citos rudeņos. Audzēkņu iemaņas instrumentu spēlē ir krietni pilnveidojušās. Pirmklasnieki un viņu vecāki ir sapratuši, kas ir mūzikas skola.
Dzīve ir izaicinājumu pilna. Atliek tos visus saņemt, radoši risināt un tad jau viss atkal nostāsies līmeniski savās vietās. Lai mums izdodas!
Ar Vērojumiem dalījās Birzgales Mūzikas skolas skolotāja Līga Paukšte