Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas Melngaiļskolas bigbends un tā vadītājs Jānis Ivuškāns laika posmā no 7. līdz 10.jūlijam piedalījās festivālā/konkursā Šveicē "Welt Jugendmusik festival Zurich". Konkursā bigbends no 100 iespējamiem punktiem izcīnīja 98. Visu dalībnieku starpā liepājnieki izcīnīja visvairāk punktu. Apbalvošanas ceremonijā bigbends tika nodēvēts par "Pasaules čempionu".
Kopumā konkursā piedalījās 121 kolektīvs dažādās grupās - tajā skaitā bigbendi, pūtēju orķestri, parādes mūzikas pārstāvji, šovu grupas un citi. Saspēle, intonācija un stila izpratne – tie ir kritēriji, kuros tika saņemti maksimālie iespējamie punkti. Vairāki žūrijas locekļi atzinīgi novērtēja atraktīvo bigbenda vadītāju Jāni Ivuškānu. Viņš saņēma titulu “dejojošais diriģents” (dancing conductor).
Melngaiļskolas bigbends bija vienīgais festivāla dalībnieks no Latvijas. Kopumā konkursā piedalījās muzikālie kolektīvi no Vācijas, Igaunijas, Ungārijas, Horvātijas, Japānas, Nīderlandes un Somijas.
"Izskatot žūrijas vērtēšanas lapas, tajās īpaši bija akcentēti Melngaiļskolas bigbenda bonusi - izcilais Katrīnas Kabiņeckas vokāls, lieliskais saksofonista Edgara Jāņa Kārkliņa sniegums, laba līmeņa sitaminstrumentālistu Andra Žabra, Rūdolfa Kolerta un Martas Keidānes darbs. Bigbenda uzstāšanos kopumā nodēvēja par ekselentu priekšnesumu," ar iespaidiem dalās bigbenda vadītājs Jānis Ivuškāns.
Konkursā Melngaiļskolas bigbends atskaņoja 20 minūšu programmu, kurā bija iekļauti trīs dažādu stilu skaņdarbi:
- Dž. Gēršvins “Strike Up the Band”;
- Ritvars Garoza „Without the present” (R.Garoza ir ne tikai LMMDV skolotājs, bet arī viens no labākajiem latviešu bigbendu mūzikas komponistiem);
- Džons Lenons “Norwegian wood” Nikolas Uri aranžijā;
- Bobs Mintzers “Good News”.
Konkursā Melngaiļskolas bigbends startēja „bigbendu grupā”, kurā bija dalībnieki no Šveices, Ungārijas, Holandes.
Dalībniekus vērtēja profesionāla žūrija: Klaus Vagenleiters (Klaus Wagenleiter) -producents, vācu SWR bigbenda pianists, Mats Stampflī ( Matt Stampfli) - Šveices komponists, flīgelhornists, bigbenda “Bigmatt” vadītājs, Tilo Volfs (Thilo Wolf) – vācu pianists, komponists, aranžētājs, “Thilo Wolf” bigbenda un džeza orķestra vadītājs un Korinne Vindlere (Corinne Windler) – Šveices radio bigbenda saksofoniste. Melngaiļskolas bigbenda dalību konkursā atbalstīja VKKF.
Savukārt laika posmā no 18. līdz 23. jūlijam Orhūsā (Dānija) – “Eiropas kultūras galvaspilsēta 2017” Melngaiļskolas bigbends piedalījās pasaules mēroga starptautiskā džeza mūzikas festivālā. Liepājas delegācija bija vienīgā, kas festivālā pārstāvēja Latviju.
Šajās dienās bigbends piedalījās meistarklasēs pie Orhūsas džeza orķestra mūziķiem, kā arī nospēlēja divus koncertus - pirmais bija 19. jūlijā Orhūsas Karaliskās akadēmijas kamerzālē. Koncertā "4 x /International Big Band Battle" piedalījās četri jauniešu bigbendi, savukārt otrajā koncertā (22. jūlijā) papildus uzstājās arī apvienotais visu jauniešu bends, kas atskaņoja trīs skaņdarbus, kuri tika apgūti meistarklašu laikā. Koncertu noklausījās aptuveni 700 klausītāju.
Paralēli meistarklasēm, jauniešiem bija iespēja bezmaksas apmeklēt pilsētā notiekošos koncertus, kā arī piedalīties atklātajos “Jam Session”. Kopā ar profesionālajiem mūziķiem galvenajā “Late Night Jazz Jam” uzstājās arī Melngaiļskolas bigbenda vadītājs Jānis Ivuškāns.
“Jau tajā mirklī, kad saņēmām uzaicinājumu piedalīties šajā grandiozajā pasākumā, likās, ka no profesionālā viedokļa būs ļoti interesanti un vērtīgi. Bet, tikai tajā mirklī, kad ieradāmies Orhūsā, tā pa īstam sapratu pasākuma lielumu un nozīmīgumu. Mēs - mazās Liepājas bigbends bijām starp pasaules līmeņa džeza māksliniekiem,” iespaidos dalās LMMDV projektu vadītāja Irita Kalēja.
Džeza mūzikas festivāls ar neskaitāmiem koncertiem norisinājās Orhūsas dažādās vietās un apmeklētāji varēja baudīt dažādus mūzikas stilus - svingu, modernismu, blūzu, avangardu, klasiku, elektroniku, latino, džezu bērniem utt.
Pasākuma ietvarā tika organizēta jauniešu bigbendu džeza nometne “Global Jazz Explorers Symposium”. Pēc atlases (jau iepriekš tika nosūtīta Melngaiļskolas bigbenda mājas lapas adrese, ieraksti un CV) bigbends no Liepājas bija viens no četriem laimīgajiem, kas saņēma uzaicinājumu piedalīties šajā pasākumā. Līdz ar Melngaiļskolas bigbendu, nometnē piedalījās arī “Delft Junior Bigband” un “Codarts Young Talent Bigband” no Nīderlandes, kā arī “Jysk Talent Big Band” no Orhūsas Karaliskās Mūzikas akadēmijas.
“Uzreiz piebildīšu, ka līmenis visiem bendiem bija ļoti, ļoti augsts. Mēs esam mūzikas vidusskolas bigbends un gadu ziņā bijām paši jaunākie. Bet, jāatzīst, ka profesionāli esam uz pareiza ceļa un ļoti labā līmenī,” paskaidroja I.Kalēja.
Dalība džeza mūzikas festivālā bija iespējama pateicoties LR Kultūras ministrijai.
Informāciju sagatavoja:
PIKC Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskola