Janvāra vidū Valmieras Kultūras centrā un Sv. Sīmaņa baznīcā izskanēja Valmieras Mūzikas skolas organizētais Ziemas mūzikas festivāls. Pateicoties skolas direktores Ineses Sudrabas uzaicinājumam, šogad festivāla divos koncertos bija iespēja piedalīties arī Universum mūzikas un mākslas vidusskolas audzēkņiem un skolotājiem.
Šogad festivāla koncertā Ziema. Mūzika. Pārsteigums. muzicēja skolotāji no Valmieras novada mūzikas skolām. Universum vidusskolu pārstāvēja Emima un Diāna Vatuļinas, Inguna Birzniece, Viktors Eunapu, Jānis Silakalns, Jānis Dimants, Ritma Pētersone-Cepīte, Gunta Siliņa, Anitra Rause. Annu Spalviņu šajā reizē aizstāja Irina Pupiņa (VMS). Koncertā izskanēja Emimas Vatuļinas dziesma ar Jesajas grāmatas 9. nodaļas vārdiem Mums ir dots Dēls Aivara Cepīša brīnišķīgajā aranžējumā. 14. janvāra koncertā Ziema. Mūzika. Vizuļošana. piedalījās seši Universum Mūzikas skolas audzēkņi - Līva Miķelsone (flauta), Estere Cirša (saksofons), Pēteris Ciršs (klarnete), Justs Ciršs (klavieres), Tobias Vatuļins (klavieres) un Eva Viļumsone (klavieres). Audzēkņus dalībai šajā festivālā sagatavoja skolotāji Ritma Pētersone-Cepīte un Jānis Silakalns. Koncertmeistare Gunta Siliņa.
Par dzirdēto festivālā stāsta pūšaminstrumentu spēles skolotājs Jānis Silakalns: “Apsveicama ideja koncertu redzēt plašākai publikai uz lielā ekrāna. Neskatoties uz apskaņošanas problēmām, koncerti bija pārdomāti un profesionāli. Valmieras novads var lepoties ar profesionālās ievirzes skolām. Vēlējos dzirdēt vairāk pūtēju mūziku, bet gan jau….”
Par saviem iespaidiem dalās koncertmeistare Gunta Siliņa: “Šajā festivālā esmu piedalījusies arī agrāk, kopā kādas 3-4 reizes. Ja man jautātu - kā bija toreiz un kā tagad - es teiktu, ka galvenā atšķirība jau bija skatītāju pilnās zāles, koncerti bija vairāk sadalīti, līdz ar to īsāki. Tagad - esam priecīgi un pateicīgi, ka vispār varējām piedalīties un arī baudīt. Redzēju daudz labu un izteiksmīgu priekšnesumu. Ieteikumi - jaunos mūziķus no vienas skolas tomēr programmā likt kompaktāk kopā, un noteikti turpināt rādīt notiekošo uz ekrāna ārpusē arī tad, kad skatītāji būs zālē, jo tas rada svētku sajūtu visā pilsētā!”
Skolotāja Ritma Pētersone-Cepīte saka tā: ,,Atsaucoties Universuma mūzikas un mākslas vidusskolas vadības aicinājumam, arī es ar saviem audzēkņiem Evu Viļumsoni, Justu Ciršu un Tobiasu Vatuļinu piedalījos Valmieras Ziemas (sākotnēji Senās) mūzikas festivālā. Festivālā ar saviem audzēkņiem piedalos divdesmit astoto gadu, tādēļ mazliet par festivāla vēsturi.
Spilgtā atmiņā man joprojām ir pirmais festivāls 1991. gada oktobrī, kas bija veltīts ģeniālajam austriešu komponistam Volfgangam Amadejam Mocartam. Festivāla piecos koncertos skanēja tikai Mocarta mūzika, koncerti notika Valmieras 5. vidusskolā un Sv. Sīmaņa baznīcā. Toreiz festivāls noslēdzās ar koncertu Dzirnavu ezeriņa krastā un masku karnevālu.
Mūzikas festivāli vienmēr bija pacilājoši un piepildīti notikumi - festivāls izskanēja vairākas dienas, koncertu skaits bija ļoti dažāds. Manuprāt, joprojām nepārspēts ir III Senās mūzikas festivāls, kad sešu dienu laikā izskanēja veseli 22 koncerti! Dalībniekiem un klausītājiem festivālos bija iespēja dzirdēt ne tikai mūzikas mācību iestāžu un Latvijas un ārvalstu profesionālo mūziķu koncertus, bet arī muzikologa Borisa Avrameca lekcijas, muzikālus uzvedumus, mūzikas skolu audzēkņu konkursu Saules gaisma - tavs vārds ir Mocarts, kā arī apskatīt Valmieras Mākslas vidusskolas (tagad Valmieras Dizaina un mākslas vidusskola) audzēkņu darbu izstādes. Valmieriešu un pilsētas viesu ļoti iemīļoti bija arī džeza nakts koncerti, kas skanēja Valmieras Kultūras centrā.
Festivāla ietvaros 10 gadus notika arī konkurss, kurā jaunajiem pianistiem bija iespēja muzicēt kopā ar Valmieras Mūzikas skolas kamerorķestri. Šī tradīcija aizsākās 1996. gadā - V Senās Mūzikas festivālā. Konkursa žūrijas lomā bija klausītāji un uzvarētājam bija tas gods spēlēt festivāla noslēguma koncertā. Kā viens no spožākajiem atskaņojumiem atmiņā palicis Riharda Plešanova Jozefa Haidna Do mažora koncerta I daļas atskaņojums IX Senās mūzikas festivālā. Festivāla pianistu konkursus organizējām desmit gadus, vienu gadu - trīspadsmitajā festivālā - konkurss kopā ar kamerorķestri notika arī vijolniekiem.
Man bija liels prieks un gandarījums ar saviem audzēkņiem piedalīties Jautrītes Putniņas veidotajos uzvedumos. Minēšu vien dažus - masku spēle Adameo un Semele, Hendeļa dzimšanas dienas svinības, Koncerts Vīnes galmā, svinējām arī Bēthovena Ziemassvētkus…
Neaizmirstami ir pianistes, valmierietes Jautrītes Putniņas (8.03.1929.–22.01.2017.) un viņas domubiedru koncerti, kas skanēja katrā festivālā.
Lai arī turpmāk festivālā dzimst MŪZIKAS BRĪNUMS!”
Universum mūzikas un mākslas vidusskolas skolotāji, audzēkņi un vecāki šajā Ziemas mūzikas festivālā piedzīvoja patiesi skaistus brīžus un mūzikas dziedinošo spēku! Piedalīšanās festivālā bija kā svētki visai skolas saimei. Gan skolas darbinieki, gan audzēkņi un viņu vecāki no sirds atbalstīja savu skolotāju un audzēkņu uzstāšanos. Paldies Valmieras Mūzikas skolai par šī festivāla organizēšanu!
Savukārt pavasarī - šī mācību gada noslēgumā - Universum mūzikas un mākslas vidusskola Dieva žēlastībā cer rīkot 2. Starptautiskos Mūzikas un mākslas svētkus, kur jaunie atskaņotājmākslinieki ne tikai spēlēs savu instrumentu, bet arī kopējā izstādē rādīs tapušos mākslas darbus. Papildus iecerētas noderīgas lekcijas skolotājiem un dažādas interesantas nodarbības audzēkņiem. Par šiem svētkiem tuvāka informācija noteikti sekos.
Uz tikšanos mūzikā un mākslā!
Anitra Rause,
Universum mūzikas un mākslas vidusskolas
metodiķe profesionālās ievirzes izglītības programmās