Latvijas mūzikas skolu dzīve pēdējā gada laikā ir spēcīgi mainījusies, tomēr nav apstājusies. Arī Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas klavierspēles audzēkņi neierastajos apstākļos turpinājuši ne tikai čakli mācīties, bet arī ar videoierakstu palīdzību veiksmīgi piedalījušies vairākos starptautiskajos konkursos. JMR1MS Klavieru nodaļas vadītāja Antra Vīksne vērtē sasniegto: Paldies visiem konkursu organizatoriem par darbu un iniciatīvu, organizējot video ierakstu konkursus! Šobrīd, mūzikas dzīves sastinguma situācijā, kad visapkārt nekas nenotiek, šādi konkursi ir liels stimuls, enerģijas lādiņš un motivācija radošai izpausmei! Audzēkņi ir ieinteresēti veikt labāko un kvalitatīvāko ierakstu, to analizējot, mācās sevi klausīties un vērtēt savu sniegumu.
Veselos trīs konkursos laurus guvis Daniels Ritovs (skol. J. Krasnova) – 1. vieta Starptautiskajā tiešsaistes festivālā - konkursā ALL COLOURS OF ART Itālijā (2020), 2. vieta Oskara Stroka I Starptautiskajā jauno pianistu konkursā Daugavpilī (2020) un 2. vieta Starptautiskajā mākslas mediju konkursā World Art Games Spānijā (2020). II Starptautiskajā jauno pianistu tiešsaistes konkursā LVIV KAWAI CHRISTMAS 2020 Ukrainā (2020) pirmās vietas ieguvuši Gerda Līna Brennessele (skol. V. Vēriņa) un Oļegs Dubovskis (skol. O. Moskaļonova), Maija Višņova (skol. I. Šostaka) ieguvusi 2. vietu I Starptautiskajā jauno pianistu konkursā FORTE & PIANO Saldū (2020), bet trešās vietas izcīnījuši Elīza Bārzdiņa (skol. A. Vīksne) – Starptautiskajā konkursā MUSICAL FIREWORKS IN BADEN – WURTTEMBERG Vācijā (2020), Ramans Grigorjans (skol. J. Krasnova) – Starptautiskajā mākslas mediju konkursā World Art Games Spānijā (2020), kā arī Džonatans Džordžs Zēģelis (skol. A. Vīksne) ansamblī ar Žaneti Sīpolu (skol. I. Grīnvalde) un Elizabeti Šaicāni (skol. K. Kivleniece – Cābule) – VII Starptautiskajā kameransambļu festivālā MUZIKINE AKVARELE – 2020 Lietuvā. Īpašs prieks par Evu Blumbergu (skol. A. Vīksne) – Grand Prix ieguvēju I Starptautiskajā pianistu konkursā PianoForte Kazahstānā (2021). Eva atskaņoja divas daļas no I. Pauera cikla Monolīti un viņas spēle guva žūrijas komisijas priekšsēdētāja N. T. Izmailova uzslavu: Ļoti efektīgs izpildījums, interesanti skaņdarbi un brīnišķīgs pianisms!
Ko par dalību šādos konkursos saka jaunie pianisti un viņu vecāki? Gerda Līna Brennessele pastāstīja: Pagājušajā gadā es pirmo reizi piedalījos konkursā klātienē. Sajūtas, uzkāpjot uz skatuves, dzirdot aplausus un izjūtot patīkamu satraukumu, nevar salīdzināt ar sajūtām, kad konkurss notiek attālināti! Gatavojoties attālinātajam konkursam, man vienīgi patika pati ieraksta filmēšana. Es tomēr gribu kāpt uz skatuves un spēlēt klausītājiem! Gerdas māmiņa Svetlana atzina: Klātesamības efekts ir ļoti svarīgs gan tiem, kuri vērtē, gan arī tiem, kuri piedalās konkursā. Ne tikai precīza un mākslinieciska skaņdarba atskaņošana, bet arī stresa noturības līmenis un emocijas, kas valda uz skatuves, veido jaunā talanta koptēlu! Varu gan piebilst, ka ir konkursi, uz kuriem mēs, iespējams, nebrauktu, tāpēc iespēja tajos piedalīties attālināti nav nemaz tik slikta.
Arī JMR1MS ir guvusi pieredzi videoierakstu konkursa organizēšana. Pagājušā gada martā, pāris dienas pirms X Starptautiskais Brāļu Mediņu jauno pianistu konkursa, tika saņemta ziņa par ārkārtas situāciju valstī un ilgi un rūpīgi gatavotā konkursa norises atcelšanu. Apsverot dažādas iespējas, kā risināt radušos situāciju, tika lemts par labu videoierakstu konkursam, kas vainagojās ar ļoti sirsnīgu un skaistu apbalvošanas ceremoniju 2020. gada 19. jūnijā. Tās dalībnieku skaits bija stipri ierobežots, toties interesentiem bija iespēja vērot to tiešsaistē. Klātesošos uzrunāja skolas direktore Jūlija Strode, izsakot pārliecību, ka katram, kas šajā konkursā ir piedalījies, ir savs gandarījums – gan tiem, kas to ir rīkojuši, gan tiem, kas ir vērtējuši, gan tiem, kas mācījuši bērnus, gan arī pašiem bērniem, kuri ir centušies, strādājuši mājas apstākļos un sasnieguši savu rezultātu. Direktore īpaši izcēla Antras Vīksnes devumu visu desmit konkursu organizēšanā, dāvinot skaistu ziedu pušķi un novēlot turpināt konkursu vēl desmit un vairāk gadus uz priekšu. Ar panākumiem konkursā piedalījās daudzi JMR1MS audzēkņi. Pirmās vietas ieguva Batja Rozenberga (skol. I. Šostaka), Teo Niklāvs Mitenbergs (skol. M. Blumberga), otrās vietas – Maija Višņova (skol. I. Šostaka), Elīza Bārzdiņa (A. Vīksne), Timurs Garists (A. Rozenberga – Trautmane), trešās vietas – Nikolajs Larss Eriks Olsons (skol. O. Moskaļonova), Pēteris Laškovs (skol. A. Rozenberga – Trautmane), Tomass Počs - Rukmanis (skol. G. Melbārde), Matvejs Savkovs (skol. L. Razdai – Voda). Atzinības rakstus saņēma Elza Grāvele (skol. Z. Mežgaile), Solvita Dūdiņa ( skol. V. Vēriņa), Jānis Ošis (skol. M. Blumberga), Milana Žižkuna (skol. A. Rozenberga – Trautmane) Zlata Musatova (skol. J. Krasnova), Aleksandrs Aņikins (skol. A. Rozenberga – Trautmane), Paula Pavļenko (V. Vēriņa) un Oļegs Dubovskis (O. Moskaļonova).
Šajā konkursa jubilejas gadskārtā bija arī īpašs pārsteigums. Konkursa apbalvošanas ceremonijā tika prezentēta lieliska dāvana visiem latviešu klaviermūzikas draugiem – nošu izdevniecības Musica Baltica izdotās Jāņa Mediņa 24 dainas. Antra Vīksne atzīmēja, ka tas ir likumsakarīgi, ka šis nošu krājums tiek prezentēts tieši Brāļu Mediņu konkursa ietvaros un, atgādinot par ilgstošo sadarbību, sirsnīgi pateicās izdevniecības direktorei Solvitai Sējānei par atbalstu konkursam jau no tā pašiem pirmsākumiem. Prezentācijā piedalījās arī krājuma idejas autore Anete Ašmane un tā sastādītājs Dāvis Eņģelis, kurš pastāstīja par krājuma tapšanas gaitu. Ļoti emocionālu brīdi sagādāja žūrijas komisijas locekļa profesora Venta Zilberta uzstāšanās, atskaņojot vienu no iemīļotākajām J. Mediņa dainām – sesto. Pirms tam profesors nelielā uzrunā augstu novērtēja to, ka beidzot ir izdots visu 24 dainu krājums, kurā ir novērstas kļūdas un neprecizitātes, kas bijušas iepriekšējā - 1988. gada dainu izdevumā. V. Zilberts atzīmēja, ka X Brāļu Mediņu konkursā J. Mediņa dainas skanējušas vienpadsmit reizes un izteica cerību, ka nākamajos konkursos tās skanēs vēl vairāk.
Konkursa apbalvošanas ceremonijas noslēgumā žūrijas komisijas locekļi profesors Normunds Vīksne un profesors Juris Kalnciems izteica gandarījumu un prieku par to, ka pianisms Latvijā vēl turas līmenī pateicoties skolotājiem, pateicoties ģimenes atbalstam un pateicoties daudziem talantīgiem jauniešiem.
Drīz būs pavasaris un klāt jau nākamais – XI Brāļu Mediņu konkurss. Šoreiz no ierastā marta mēneša tas pavirzīts tālāk uz maiju, cerot, ka varēsim tikties klātienē. Ja tomēr apstākļi būs nelabvēlīgi, tad pieredze organizēt konkursu attālināti JMR1MS jau ir. Gatavosimies!
Vita Vēriņa
JMR1MS klavierspēles skolotāja