Daudzus gadus strādāju mazās lauku skolās par kora skolotāju, arī koncertmeistari korim un deju kolektīviem. Jau sen saprotu un redzu, ka jāmaina esošā Dziesmu un deju svētku uzbūve pašos pamatos. Ir mainījušies laiki, cilvēki, bet mēs stingri turamies pie padomju gadu sasniegtā augsti mākslinieciskā līmeņa tradīcijām, nogurdinošām koru skatēm un gariem mēģinājumiem, koncertiem 3 un vairāk stundu garumā, kamēr krīt. Dziesmu svētku repertuāra grāmatā 26 3 balsīgas dziesmas 5.-9. klašu koriem. Lauku skoliņā jau tā korī dzied katrs otrais skolēns. Pa kuru laiku tu viņiem to vari iemācīt, nepazudinot viņos interesi par dziesmu. Vēl jau ir Ziemassvētki, Mātes diena u.c. svētki, kuros mūžīgi nedziedāsi Dziesmu svētku repertuāru. Dejotāji gadu laikā iemācās 3 dejas, atdejo skatē un diploms ar pakāpi rokā. Pie tam lielākā daļa šo lauku bērnu gan dzied, gan dejo vienlaicīgi.
Zinu, ka daļai skolēnu, skolotāju un vecāku nemaz nepatīk tā nedēļa Rīgā. Bērni nav pieraduši gulēt barā uz matračiem, barā iet uz tualeti, mazgāties zem āra dušas Rīgas skolas pagalmā. Nav pieraduši pie ēdnīcas biezputrām. Un zinot šīs sadzīviskās aizkulises, smaidošo bērnu sejas uz fotogrāfijām atgādina padomju laikus - ar smaidu uz lūpām kaut asinis pa degunu.
Esmu PAR koriem skolās. Esmu par C variantu Dziesmu un deju svētkiem. Par to, ka dziedam savos novados, sabraucam uz draudzības koncertiem. Bet dziedam ar prieku! Sadalām repertuāru pēc grūtības pakāpēm. Kā dejotājiem ir A, B un tā tālāk grupas. Lai būtu daudzbalsīga klasika un sarežģīti jaunrades darbi lielajām pilsētas skolām un profesionālās ievirzes skolām. Tie dziedātāji, kuri lielajos Dziesmu svētkos dzied “Gaismas pili”, to dzied jau 30 un vairāk gadus no vietas. Te, skolas korī, bērns atnāk uz 5. klasi un pēc 5 gadiem jau skolu ir beidzis.
Organizatori gadu garumā noņemas ar Dziesmu svētkiem, ka nav laika ko sarīkot pašu priekam. Pirms 2 gadiem jautāju savā novadā – vai tad mazajiem sākumskolas koriem nav nekādi kopdziedāšanas koncerti paredzēti. Jau ilgi kā nekas nav noticis. Atbilde – mums svarīgi ir lielie Dziesmu svētki un tie kolektīvi , kuri pārstāvēs novadu Rīgā.
Vēl jau būtu atsevišķs stāsts par skatēm. Kā bērni, tāpat kā lielie dziedātāji, maina drēbes un dzied vairākos koros. Kā notiek dziesmu izlozes. Cik garlaicīgi ir šie garie koncerti abām pusēm – gan dalībniekiem, gan skatītājiem.
Zinta Ošenberga,
mūzikas skolotāja no mazpilsētas Kurzemē