Domes ziņas

Domes ziņas maijā

Zvaigzne neaktīvaZvaigzne neaktīvaZvaigzne neaktīvaZvaigzne neaktīvaZvaigzne neaktīva
 

Arī trauksmainajā skolu eksāmenu laikā – maija mēnesī turpinājās Latvijas Mūzikas Izglītības Iestāžu asociācijas domes darbs.
  2012.gada 22.maijā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā notika kārtējā sēde. Domes priekšsēdētājs Aivars Broks iepazīstināja sēdes dalībniekus ar priekšlikumiem grozījumiem Ministru kabineta noteikumos Nr.1035 „Kārtība, kādā valsts finansē profesionālās ievirzes mākslas, mūzikas un dejas izglītības programmas”, izdotiem Rīgā 2011.gada 27.decembrī, koeficentos. Asociācijas rekomendētie labojumi ir nosūtīti Saeimai ar pavadvēstuli, un vēstules beigās ir norādījums, ka noteikumi stājas spēkā ar 2015.gada 1.janvāri.


  Mūzikas skolas turpina realizēt programmas 20V, kurās arī ir jāpārskata izglītības programmu koeficents, vai tas tiek ievērots, vai arī kādā mērā tas tiek samazināts.

  Kā jau iepriekšējās domes ziņās informējām, tad turpinās LMIIA domes darbs pie stīgu instrumentu ansambļu un orķestru konkursa nolikuma. Konkurss paredzēts 2013.gada 13.martā. Jau vairākus mācību gadus netiek rīkoti nozaru valsts konkursi, bet nepieciešamība aktivizēt kolektīvo muzicēšanu ir liela, tāpēc LMIIA radās iecere šāda konkursa veidošanā. Kā pirmo izlēmām organizēt konkursu stīgu instrumentiem – stīgu ansambļiem un stīgu orķestriem.

  Par mūsu LMIIA kopējā periodiskā izdevuma „Partitas” veidošanu un problēmām pastāstīja tās redaktore Ilze Dāve. Apsveicami, ka skolu pārstāvji ir kļuvuši ļoti aktīvi rakstītāji un „Partitai” ir iesūtīts liels apjoms interesantu rakstu, tādēļ ir izlietots LMIIA periodiskā izdevuma „Partitas” izdošanai paredzētais naudas līdzekļu limits šajā gadā. No septembra līdz decembrim „Partita” būs vairs tikai 8 lappušu apmērā.
  Diemžēl visu saņemto materiālu apjomu nevar ievietot „Partitā”, rodas jautājums, varbūt veidot atlasi – ko publicēt un ko nē?
  Domes biedri „Partitu” vērtē atzinīgi, jo lasot to ar lielu interesi. Daudzajos skolu koncertu aprakstos var atrast idejas savas skolas mūzikas dzīves dažādošanai. Par tradīciju kļūst „Partitas” intervija ar kādu interesantu cilvēku. Ir bijušas sarunas ar Smiltenes ģimnāzijas pūtēju orķestra diriģentu Pēteri Vilku, ar Daugavpils mūzikas vidusskolas direktoru un LMIIA priekšsēdētāju Aivaru Broku, ar Ventspils mūzikas vidusskolas direktoru Andri Grigali. Katrā „Partitā” ir arī mēneša jautājums, uz kuru skolas raksta atbildes. Ikviens lasītājs ir aicināts ierosināt tēmu, par kuru varētu izteikties.
  Domes sēdē diskutējām par mūzikas skolu asociācijas mājas lapas aktualizēšanu. Mūsu uzdevums - radīt publicitāti, jo mājas lapa visiem ir pieejama un izlasāma. Mājas lapā būtu jāpublicē konkursu nolikumi, jo tad varētu atslogot izdevumu „Partita”. Šo domu atbalsta visi domes sēdes dalībnieki.

  Turpinās arī LMIIA sadarbība ar Kultūras un Nemateriālā centra direktori Daci Melbārdi un Kultūras un Nemateriālā mantojuma centra Kultūrizglītības un radošās industrijas nodaļas direktori Jolantu Klišāni. Abām vadītājām ir nosūtīts materiāls par mūzikas skolu programmu četriem moduļiem un vadlīnijām. Šīs programmas ir veidotas Daugavpils mūzikas vidusskolā iepriekšējos mācību gados. Ir nosūtītas arī atsauksmes par KNMC prezentācijām, ar kurām esam iepazinušies.
  A.Broks pastāstīja par Kultūras ministres Ž.Jaunzemes -Grendes vizīti Daugavpilī, ministre viesojās arī Daugavpils mūzikas vidusskolā. Sarunā tika skarts jautājums par pedagogu algām. Ministrei tika nodotas ziņas, kādu atalgojumu saņem mūzikas skolas un mūzikas vidusskolas pedagogs. Beidzot ir jārunā publiski arī par mūzikas skolu pedagogu algām. Ja paaugstinās vispārizglītojošo skolu pedagogu algas, kas notiks ar mūzikas skolu pedagogu darba samaksu? Cik būs nepieciešams papildus finansējums šim mērķim, kā notiks papildus naudas līdzekļu piešķiršana?

 

  Asociācijas domes sēdē viesojās ilggadīgais Madonas Mūzikas skolas direktors Artis Kumsārs, lai iepazīstinātu klātesošos ar savu literāro darbu „Stipruma grāmata”, kas atspoguļo Latvijas kultūrvēstures tēmas no Jersikas karaļvalsts 9.gs. līdz mūsdienām. Grāmata ir pabeigta un sagatavota izdošanai, kopā nepieciešami Ls 10 000,-, Madonas novada pašvaldība no kopējās summas sedz Ls 4500,- . Grāmatas makets ir iesniegts arī Valsts Kultūrkapitāla fondā ar lūgumu piešķirt Ls 1000,-, bet atlikušos Ls 4500,- autors lūdz no dažādiem sponsoriem un pašvaldībām.
  Esam pārsteigti par daudzpusīgā materiāla apkopojumu un tā saistošo, interesanto izklāstu. Topošajā grāmatā paredzēts arī bagātīgs ilustratīvais materiāls. A.Kumsāra darbā ir apkopoti līdz šim nepublicēti, unikāli materiāli par izcilām mūzikas personībām Latvijas kultūrā – Jāni Cimzi, Jurjānu Andreju, Jāzepu Vītolu, Emīlu Dārziņu, Vīgneru Ernestu, Leonīdu Vīgneru u.c. Grāmata būtu lielisks mācību papildlīdzeklis mūzikas vēsturē un kultūras vēsturē. Šo vēstures izziņas materiālu ir jāsaglabā arī nākošajām paaudzēm, lai balstītu un stiprinātu latvisko pašapziņu.
  Latvijas Mūzikas Izglītības Iestāžu asociācija aicina mūzikas skolu pašvaldības finansiāli atbalstīt A.Kumsāra lūgumu grāmatas izdošanā. 

Informāciju sagatavoja: 
Ligita Zemniece

©2024 LMIIA

Search