Яндекс.Метрика

NOTIKUMI SKOLĀS - Mūzika ziemas nebaidās

05.02.2015. / Jūlijs Cukurs

Mūzika ziemas nebaidās

   Ar atklāšanas koncertu, kurā piedalījās Valmieras Mūzikas skolas audzēkņi, absolventi un pedagogi, Valmieras 5. vidusskolas zālē 8. janvārī savu divdesmit ceturto skanējumu uzsāka gadskārtējais Ziemas (sākotnēji Senās) mūzikas festivāls, kura ietvaros nedēļas nogalē paredzēti pavisam septiņi koncerti dažādām muzikālajām gaumēm. Jāatzīmē, ka par vēl vienu jauku tradīciju kļuvusi ilggadējā sadarbība ar Valmieras Mākslas vidusskolu, kuras audzēkņu izstāde Sasalušais dzīvais festivāla dienās bija skatāma Valmieras 5. vidusskolā.

   Festivāla programmā līdzās pasaulslavenajiem skaņražiem F. Kuperēnam, A. Korelli, G. F. Hendelim, J. S. Baham, V. A. Mocartam, L. van Bēthovenam, F. Listam lasāmi latviešu klasiķu J. Vītola, J. Mediņa, kā arī laikmetīgās mūzikas korifeju P. Vaska, P. Plakida un A. Maskata vārdi — viņu sacerējumi skanēs Valmieras MS absolventu J. Putniņas, K. Ābola, J. Andersona, K. Ivanova un pasākuma viesu interpretācijās. Tiem vecākiem un vecvecākiem, kuru lolojumi mūzikas skolā mācās patlaban, noteikti interesanti bija sestdienas koncerti, kuros kopā ar mājiniekiem uzstājās Jūrmalas, Limbažu, Mazsalacas, Salacgrīvas, Jaunpiebalgas, J. Norviļa Madonas, Gaujienas un Alfr. Kalniņa Cēsu mūzikas skolas audzēkņi. Pēcpusdienas koncerta otrajā daļā klausītājus priecēja teatralizētais uzvedums D'Artanjana dzimšanas dienas svinības, kurā spēlēja un dziedāja Valmieras MS skolotāju D. Cerbules, I. Reinfeldes, R. Pētersones, V. Šuvarikova, A. Cepīša audzēkņi.

   «Es rosināju skolotājus, lai tādu uzvedumu būtu pēc iespējas vairāk, jo bērni, spēlējot mūziku šajos karnevāla tērpos, uzreiz brīvāk jūtas — viņi vairs psiholoģiski nav iežmiegti baltajā blūzītē vai stīvajā uzvalciņā. Šādu uzvedumu galvenā vērtība ir, ka tos veido kopā skolotāji, vecāki un bērni,» skaidroja Valmieras MS direktors Aivars Cepītis, rezumējot: «No festivāla varēja gūt daudz pozitīvu emociju, jo tas izskanēja tiešām labā līmenī. Mani iepriecināja, ka mūzikas skolu koncertu dalībnieki, kuri spēlēja sestdien vienos un četros, bija čakli mācījušies, grūti uzteikt kādu atsevišķi, jo visi ciemiņu atvestie numuri patiešām bija labi un nopietni sagatavoti. Gribu uzslavēt arī savējos, kuri veiksmīgi izturēja atklāšanas koncertu.

   Pirmdienas rītā saskaitīju, ka šī festivāla koncertos gan individuāli, gan koru, orķestru un bigbendu sastāvos uzstājušies 355 dalībnieki, tostarp arī Jūrmalas stīgu orķestris, kas uz mēģinājumiem pulcējas vien trīs mēnešus, taču Mocarta un Pahelbela skaņdarbi bija labi sagatavoti. Tāpat ļoti labi sevi parādīja gan Kremeratas stīgu kvartets, gan Tartu bigbends un brašie Valmieras puikas, par kuriem Tomass Petersons no Tartu izteicās, ka pirms trīs gadiem viņi vēl spēlējuši nu tā, bet šoreiz jau ļoti cienījami. Interesantu programmu piedāvāja arī Ināra Rubīna un Cēsu džeza kombo grupa — visu cieņu Vigo Račevskim, kas kā direktors nekautrējās piesēsties pie sitaminstrumentiem, kamēr galvenais ansambļa sitējs atskaņoja saksofona solo. Kā ierasts, augstā kvalitātē muzicēja Limbažu akordeonisti un Madonas pūšaminstrumentālisti — trombonists, klarnetists, saksofonists un divas ļoti labas flautistes, Ilzes Mazkalnes skolotie Cēsu MS pianisti — par tādu mūziku patiess prieks.

   Džeza cienītājiem bija iespēja salīdzināt bigbenda Valmieras puikas arTartu bigbenda sniegumu Džeza nakts koncertā, bet šīs jomas profesionāļi Latvijas Radio bigbends ar Intaru Busuli festivālu noslēdza svētdienas vakarā, vienojoties skanīgā un krāsainā beigu akordā.»