Яндекс.Метрика

NOTIKUMI SKOLĀS - Rudens krāsas Tukuma Mūzikas skolā

09.12.2014. / Ināra Vičmane, Instrumentālā trio „Noskaņa” dalībniece, Tukuma Mūzikas skolas Teorijas nodaļas vadītāja

Rudens krāsas Tukuma Mūzikas skolā

  Piektdien, 2014. gada 24. oktobrī Tukuma Mūzikas skolā bija īsta svētku diena pirms audzēkņu rudens brīvdienām! Jau no 10.00 rītā skolas telpās ieradās tuvāki un tālāki muzicējoši draugi...

  Kāpēc un kas tie bija?

   Tukuma Mūzikas skolas direktore Ligita Zemniece kopā ar skolas kolektīvu un instrumentālo trio „Noskaņa” rīkoja pirmo kamermūzikas festivālu „Rudens krāsas mūzikā”. Festivālā uzstājās audzēkņi no dažādām mūzikas skolām - Auces, Iecavas, Ozolniekiem, Dobeles, Engures, Salgales, Jelgavas, kā arī Tukuma. Visus klātesošos ar dziesmu sveica Tukuma Mūzikas skolas vokālais ansamblis „Kriksis” – pedagogs un koncertmeistare I.Vičmane.

   Šoreiz festivāla dalībniekus vērtēja arī žūrija – instrumentālā trio „Noskaņa” dalībnieces – Dace Šplīte – Lisova, Daiga Akmane – Morica – Okmane, Ināra Vičmane, kā arī savas domas un vērtējumu varēja izteikt festivāla klausītāji.

   Muzicēšana kameransamblī vienmēr ir īpaša un savā ziņā tā jāuztver ar lielu cieņu un atbildības sajūtu muzicējošo starpā, jo vienmēr jāatceras – „Kopskaņa ir svarīgāka par solo” (teicis Juris Karlsons). Ansamblī ir jāsajūt katrs dalībnieks, vienlaicīgi jāveido tempa, dinamikas, raksturu, spēles paņēmienu izmaiņas, jāveido smalka un niansēta kopskaņa, nedrīkst klausītājam ļaut pamanīt kādas netīšām radušās nepilnības skaņdarba atskaņošanas brīdī. Spēlēt kameransamblī ir skaisti un arī daudz „drošāk”, jo uz skatuves vienlaicīgi atrodas ne mazāk kā divi spēlējoši ansambļa dalībnieki.

   Festivāla nolikumā bija noteikts, ka drīkst uzstāties tikai audzēkņi, taču rudens mainīgie laika apstākļi dara savu un tāpēc dažos kolektīvos audzēkņus aizstāja pedagogi – līdz ar to samazinot savas iespējas tikt pilnvērtīgi novērtētiem.

   Īpaši vēlos atzīmēt pedagogus - komponistus, kuri paši bija veidojuši kameransamblim skaņdarba apdari –Astrīdu Klāsoni (Dobeles MS), Agnesi Biteriņu, Zani Rubesu (Ozolnieku MS), un Ināru Vičmani (Tukuma MS).

   Veidot kāda skaņdarba apdari – aranžiju vienmēr ir ļoti interesanti un aizraujoši, kaut gan tas ir ļoti laikietilpīgs process. Savukārt dzirdēt sevis veidoto apdari ansambļa atskaņojumā ir divkārt saviļņojošs un emocionāls brīdis.

   Paldies jāsaka Durbes pils darbiniekiem par atļauju festivāla noslēguma koncertu un apbalvošanu rīkot burvīgajās pils telpās, kas reizē izvērtās arī par lielisku ekskursiju mūsu ciemiņiem.

   Visi festivāla dalībnieki saņēma piemiņas veltes un pateicības rakstus par nopietno un atbildīgo gatavošanos, kā arī piedalīšanos koncertā.

   Savukārt pirmo sešu vietu ieguvēji tika apbalvoti ar dāvanām, par kurām parūpējās mūsu sadarbības partneris Tukuma Mākslas skola (īpaša pateicība skolas direktorei E.Ķirķei) un Atzinības rakstu, kurus aicinājām saņemt nominēto ansambļu pedagogus. Tieši pateicoties viņu radošumam, augstajam profesionālismam, un lielajai pacietībai kopdarbā ar audzēkņiem tika panākts, ka bērni spēj kvalitatīvi, aizraujoši un azartiski muzicēt kopā – saplūst vienā veselumā.

   Vislielāko žūrijas atzinību un augstāko vērtējumu par spilgtāko sniegumu ieguva Dobeles MS čellistu kvartets – pedagogs Vija Embovica.

   Par teicamu sniegumu balvu saņēma Engures MMS kokļu duets – pedagogs Gita Andersone.

   Kā teicis latviešu komponists Emīls Dārziņš – „Mūzika ir jūtu un nervu pasaule”. Festivāla klausītāju nervu šūniņas aizskāra un jūtu pasauli aizkustināja Tukuma MS klarnešu kvartets – pedagogs Normunds Krūmiņš. Šis ansamblis ieguva klausītāju simpātiju balvu.

   Kā saskanīgākais ansamblis, žūrijai izvērtējot visus kritērijus, izkristalizējās Auces MS klavieru duets – pedagogs Alla Beļicka.

   Programmas kopskatā nevarēja nepamanīt Ozolnieku MS jaukto ansambli – pedagogs Agnese Biteriņa un Zane Rubesa, kurš žūrijai iepatikās jau no pirmajām uzstāšanās sekundēm – balva kā atraktīvākajam ansamblim.

   Par skaņdarba apdari balvu saņēma Astrīda Klāsone – Dobeles MS.

   Koru diriģents - Dziesmu svētku virsdiriģents Māris Sirmais ir teicis – „Mūziķi jau tāpēc ir laimīgi, ka viņiem ir dota iespēja gūt sajūtas, kādas ikdienas cilvēks pat nespēj saprast”.

   Leposimies ar saviem skolotājiem un mazajiem topošajiem mūziķiem katrā mājā!

   Paldies visiem pedagogiem, audzēkņiem par ieguldīto darbu kopīgā pasākuma veidošanā.