Яндекс.Метрика

KONKURSI - Konkursu resultāti - Konkurss „Kas mēs bijām, būsim, esam” Alojā pulcina arvien vairāk koru no visas Latvijas

Alojas novada domes preses sekretāre Liāna Lilenblate-Sipko / 17.11.2012.
www.aloja.lv

Konkurss „Kas mēs bijām, būsim, esam” Alojā pulcina arvien vairāk koru no visas Latvijas

Laikā, kad vēji spītīgi tin virpulī krāsainās rudens lapas, Alojā astoto reizi pulcējās skanīgākie mūzikas skolu kori, lai atskaņotu jauno autoru darbus. Sestdien Jaunrades dziesmu konkurss Kas mēs bijām, būsim, esam Alojas sporta hallē pulcēja 13 mūzikas skolu koru no Vidzemes un Rīgas. Konkursa pirmajai kārtai tika iesūtīti 19 oriģināldarbi, bet 2. kārtai žūrijas komisija, Selga Mence, Ēriks Ešenvalds un diriģente Māra Skride, izvirzīja 14 labākos jaundarbu pirmatskaņojumus. Iesūtītās dziesmas tika vērtētas divās grupās: A grupā - mūzikas skolu audzēkņu radītās, bet B grupā tās, kuras komponējuši mūzikas vidusskolu un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas studenti.

Piecgades cikla otro konkursu atklāja ar dzejnieka Ausekļa vārdiem dziesmā "Uz skolu". Jaunie autori saņēma pateicības rakstu no Alojas novada domes un balvu, ko veidojuši Alojas mūzikas un mākslas skolas audzēkņi – keramikas vāzi. Tradicionāli jaundarbus žūrija vispirms bija iepazinusi nošu materiālos, bet nu varēja izvērtēt, kā tos atskaņo kori. Otra žūrija, kuras sastāvā bija diriģenti Aira Birziņa, Anita Kārkliņa un Aivars Tomiņš, vērtēja koru uzstāšanos un dziesmu interpretāciju. Par labākajiem žūrija atzina Cēsu 1. pamatskolas meiteņu kori Con Anima (diriģente Ilga Šķendere), kas konkursā piedalījās pirmo reizi. Koris saņēma balvu 100 Ls vērtībā no konkursa atbalstītāja SIA Aloja-Starkelsen. Uzņēmums arī katram korim dāvināja savu jaunāko produktu - garšīgās Alojas želejas, bet koru diriģenti tika pie bioloģiskās kartupeļu cietes.

Vienīgais koris, kas šogad pārstāvēja bijušo Limbažu rajonu bija Alojas mūzikas un mākslas skolas koris. Kopā ar alojiešiem dziedāja arī pati dziesmas autore Luīza Īva Straume no Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolas. Diriģente Anita Āriņa savu audzēkņu uzstāšanos vērtēja pozitīvi. Viņa atzina, ka gatavojoties konkursam, mēģinājumos brīžiem gājis ļoti karsti, tāpēc pirms koncerta bijis liels satraukums par to, vai būs pa spēkam visu izdarīt, kā nākas. Mūsu skolas korī patlaban notiek paaudžu maiņa. Lielākā daļa dziedātāju ir 1.-3. klases skolēni, kuriem nav īstas kora dziedāšanas pieredzes. Mazajiem dziedātājiem šīs noteikti bija ugunskristības. Pēc koncerta jutu, ka audzēkņi guva pārliecību par saviem spēkiem un radās motivācija strādāt tālāk, - sava kora uzstāšanos vērtēja A.Āriņa. Viņa arī uzskata, ka koris ir skolas organizācijas rādītājs, jo ne visās mūzikas izglītības iestādēs tāds ir, tāpēc diriģente saka milzīgu paldies skolas vadībai, kolēģiem un skolēniem par ieguldīto darbu. Alojiešu izpildītā jaunās autores L.Ī.Straumes dziesma Intervija ar skumjo govi pēc žūrijas komisijas lēmuma A grupā ieguva otro vietu.

Kamēr žūrija devās apspriesties, Jāzepa Mediņa Rīgas 1.mūzikas skolas koris Vivace priecēja ar līdzatvesto soloprogrammu. Viņi arī pirmatskaņoja komponista Uģa Prauliņa veltījumu konkursa koriem un to pulcinātājai Mārai Skridei, ar Ausekļa vārdiem Latvju tautas rīts, bet Valmieras koris So La Re izpildīja veltījumu S. Mencei – viņas pašas dziesmu Debesu kalvis – kalējs.

Žūrijas pārstāve diriģente Māra Skride vērtēja, ka konkurss arvien attīstās un notiek paaudžu pēctecība. To pierāda kādreizējā konkursa laureāte Laura Gustovska, kuras audzēkņi šogad startē konkursā kā jaunie autori. "Atceros, kā Laura vēl mazs ķipars būdams piedalījās pirmajos konkursos, kļūstot par laureāti. Tagad šeit dzirdam viņas audzēkņu sniegumu, - ar prieku sacīja M.Skride. Viņa vēlēja arī turpmāk katram saglabāt mūzikas mīlestību, kas bieži vien mūsdienās tiek apdraudēta. Ceru, ka šis radošais vakars būs kā stimuls turpmākajiem darbiem un ka daudzi jaunie autori nākotnē izvēlēsies iet pa profesionālās mūzikas ceļu.- vēlēja M.Skride.

Konkursa dalībniekus sveica Alojas novada domes priekšsēdētāja Dace Vilne, pasniedzot laureātiem domes sarūpētās naudas balvas un diplomus. - Priecājos Jūs redzēt Alojā. Ceru, ka konkursu jūs gaidījāt ar prieku un tas dod Jums piepildījumu. Tas, ka kori un koru mūzika dzīvo, pierāda koru sastāvs, kuros redzu daudz gados jaunu dziedātāju. Apsveikuma vārdus konkursantiem vēstulē bija atsūtījis arī Rīgas Latviešu biedrības Mūzikas komisijas priekšsēdētājs Arvīds Bomiks.

Noslēgumā kopkoris virsdiriģentes Airas Birziņas vadībā atskaņoja pirmās konkursa piecgades galvenās balvas ieguvēja Ivana Tabernakulova Prieka dziesmu un komponistes Selgas Mences veltījumu konkursam ar Kārļa Skalbes vārdiem Saulīte. Komponista Ērika Ešenvalda Dvēseles dziesmu ar Anitas Kārkliņas vārdiem kopkorī izpildīja solisti Toms Buņķis un Reinis Tomiņš.

Alojas kultūras nama vadītāja Ineta Laizāne vērtēja, ka konkursa mērķis noteikti ir sasniegts. To katru gadu pierāda arvien pieaugošais dalībnieku skaits, kas piesakās konkursam. Viņa norādīja, ka konkurss ceļ koru dziedāšanas kvalitāti, veicina jauno autoru izaugsmi, papildina koru repertuāru un bagātina koru diriģentu pieredzi.

Nākamā gada konkurss būs veltīts XXV Vispārējo latviešu Dziesmu svētkiem un Jāzepa Vītola jubilejai, tādēļ jaunie autori tiek aicināti iesniegt latviešu tautas dziesmu apdares un kori - gatavot to pirmatskaņojumus. Konkursu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, SIA Aloja-Starkelsen un Alojas novada dome.