Яндекс.Метрика

KONKURSI - Konkursu resultāti - Otrais starptautiskais Jāņa Norviļa jauno pianistu konkurss Madonā

Pārpublicēts no laikraksta Stars 31.10.2012., žurnāliste Inese Elsiņa / 17.11.2012.

Otrais starptautiskais Jāņa Norviļa jauno pianistu konkurss Madonā

Ikviena starptautiskā aktivitāte, kas notiek un iesakņojas Madonā, rada pārliecību par novada potenciālu. Gan cilvēcisko, gan infrastruktūras, gan nepieciešamā aprīkojuma.

Otrais starptautiskais Jāņa Norviļa jauno pianistu konkurss ikvienam pierādīja, ka esam gatavi pie sevis uzņemt un nodrošināt ar visu nepieciešamo dažādu valstu jaunos talantus. Kā konkursa atklāšanas dienā atgādināja Madonas novada domes kultūras nodaļas vadītājs Jānis Kļaviņš, konkurss nevarētu notikt, ja Madonas novada pašvaldība pirms vairākiem gadiem, pateicoties Arta Kumsāra ieteikumam, nebūtu nopirkusi fi rmas "Stainway & Son" fl īģeli. Šis instruments Madonu padara par pievilcīgu pasaules augstākās raudzes pianistiem, tas ir priekšnoteikums, lai pie mums būtu iespējami augsta līmeņa pasākumi.

— Domās vēl un vēl atgriežos pie konkursa atklāšanas koncerta, kurā aizrautīgi muzicēja Jēkabpils kamerorķestris mūsu skolas direktora Mārtiņa Berga vadībā un marimbists Guntars Freibergs. Bez mākslinieka iekšējās inteliģences noteikti tādu instrumenta skanējumu nevarētu panākt. Brīnišķīga mūzika, brīnišķīgs izpildījums. Koncertu klausīties bija ieradušies arī Guntara vecāki no Valkas. Mamma Liesma Freiberga (Cakule) ir kādreizējā Madonas mūzikas skolas vijoļspēles klases absolvente, tagad — Valkas mūzikas skolas vijoļspēles skolotāja, — laikrakstam atklāja J. Norviļa Madonas mūzikas skolas direktora vietniece Ingrīda Gailīte.

— Uz koncerta pirmo un pēdējo skaņdarbu —N. Rozauro 1. koncertu marimbai un stīgu orķestrim — visiem pievienojās madoniešu stīgu kamersastāvs. Trīs ietilpīgas un vērtīgas dienas Madonā aizvadīja konkursa 25 dalībnieki no Latvijas, Krievijas un Zviedrijas, viņu skolotāji un atbalstītāji. Konkursā jaunos talantus vērtēja žūrija, kuras sastāvā darbojās JVLMA profesors Juris Kalnciems, pianists Vestards Šimkus un Maskavas Gņesinu speciālās mūzikas skolas pasniedzēja docente Tatjana Šklovskaja.

— Domājot par pianistu konkursu un uzlūkojot klavieres, prātā nāk melnbalta fotogrāfija, — konkursa noslēgumā teica Madonas novada domes izglītības nodaļas vadītāja Solvita Seržāne. — Šī fotogrāfi jaliek domāt par klasiku, un tā arī ir: klavieres ir instruments, bez kura ikviena mūzikas instrumenta apguve nav iedomājama. Vārds "konkurss" saistās ar vietu un laiku, kur valda emocijas.

— Mēs neko nezinājām par šo konkursu un uz Madonu braucām ar bažām, — pasākuma izskaņā atzina Gņesinu speciālās mūzikas skolas pasniedzēja, docente Tatjana Šklovskaja. — Pēc trim dienām esam ļoti apmierināti un, ja mūs aicinās, atkal esam gatavi braukt un piedalīties.

Kā apstiprinājumu teiktajam viešņa no Krievijas Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas direktoram Mārtiņam Bergam gluži kā Karlsons Brālītim dāvāja zvaniņu, lai saņēmējs zvana, un dāvinātāji būs klāt. To, ka Madona ir iecienīta apmeklējuma vieta, laikrakstam neslēpa arī pianists Vestards Šimkus:
— Madona ir brīnišķīga. Man patīk šurp braukt un klausīties, kā pilsētas brīnišķīgo Steinveja koncertfl īģeli spēlē jaunie pianisti, tāpat patīk koncertēt pašam. Sacensību gars jaunajiem pianistiem, viņu izaugsmei ir ļoti svarīgs. Atceros laiku, kad pats biju skolas vecumā, man patika daudz braukāt un piedalīties konkursos Baltijas valstīs, visā bijušajā Padomju Savienībā. Tā bija iespēja spēlēt, parādīt maksimāli labāko no sevis un dzirdēt kolēģu spēli. Konkursi bija nozīmīgs grūdiens attīstībai.

Vaicāts par pieredzi žūrijas sastāvā, Vestards Šimkus atklāja:
— Līdz šim žūrijas darbā laika trūkuma dēļ neesmu piedalījies. Esmu aicināts, bet nav sanācis, turklāt man labāk patīk spēlēt, nevis sēdēt. Uz mīļo Madonu gan atbraucu. Tas bija vērtīgi un noderīgi, jauks darba process ar jaunajiem talantiem meistarklasēs. Jāuzsver, ka pianists izvēlējās trīs konkursa dalībniekus, ar kuriem strādāt atklātajās stundās.

— Kad līdzās diviem maskaviešiem nosauca mana zvirbulēna — Zanes Gerenbergas — vārdu, biju pārsteigta līdz sirds dziļumiem, — emocijās dalījās Zanes skolotāja Madonas mūzikas skolā Līga Cepīte, piebilstot, ka spēlēt astoņdesmit skolotāju klātbūtnē (Vestarda Šimkus vadīto stundu skatījās tālākizglītības kursu skolotāji) bērnam nav viegli.
Zanei tas tomēr izdevās bez iekšēja sastinguma un stresa. Iespējams, audzēkne aizdomāsies par Vestarda Šimkus pausto, ka viņš šajā vecumā (Zane mācās 5. klavierspēles klasē) spēlēja desmit stundas dienā, tikai tad treniņi nesa vēlamo rezultātu. Katrā ziņā iegūtā 2. vieta savā vecuma grupā (1. vieta netika piešķirta) konkursa dalībnieces un skolotājas darbam ir augsts novērtējums. Zane turklāt saņēma alternatīvās žūrijas balvu. Kā „Staram” vēstīja Madonas mūzikas skolas direktora vietniece Ingrīda Gailīte, alternatīvās jeb skolēnu žūrijas sastāvā darbojās pašmāju audzēkņi: Ilze Leve, Ance Kampe jau ar pagājušā gada pieredzi un jaunpienācējs 7. klavierspēles klases audzēknis mētrēnietis Atis Ēriks Dumpis, kas pirms iesildīšanās žūrijā kopā ar skolotājiem vērtēja audzēkņu sniegumu klavierspēles eksāmenos.

Konkursa galveno balvu — Grand prise — ieguva vispārliecinošākā konkursante — sešgadīgā maskaviete Sofi ja Sovpeļ.
— Reizē tik bērnišķīga un kustīga kā ūdenszāle, bet mūzikā ļoti savākta un spilgta, — meiteni raksturoja Ingrīda Gailīte.

Sofi ja kopā ar piecgadīgo Viktoru Pankkrašenko ieguva 1. vietu arī otrā nominācijā — klavieru duetu spēlē. Personīgi mani noslēguma koncertā līdzās abiem mazajiem maskaviešiem vēl vairāk aizkustināja Gņesinu speciālās mūzikas skolas audzēknes Marijas Matvejevas priekšnesums. Pusaudzes vecuma meitene pēkšņi atklājās kā nobriedusi māksliniece, kuras pirkstos dzimst mūzika.
— Marija pēc punktu summas ieguva 2. vietu (pirmā netika piešķirta). Būtu vērts padomāt, lai dalībnieks, kurš savā vecuma grupā iegūst visvairāk punktu (nav svarīgi, cik), varētu ierindoties pirmajā vietā, — laikrakstam uzsvēra Vestards Šimkus, piebilstot, ka konkursa nolikums šobrīd to neļauj.

Mūzikas skolotāju balvu un komponistes M. Drustes balvu konkursā ieguva Bolderājas mūzikas skolas audzēknis Vladislavs Kļevickis, kas savā vecuma grupā ierindojās 1. vietā.
— Es viņam aizliedzu pamest mūziku — to šodien saku, visiem dzirdot, — noslēguma ceremonijā izsaucās docente no Maskavas Tatjana Šklovskaja.

Jāņa Norviļa balvu ieguva konkursa dalībnieks Kārlis Gunārs Neikens no Ādažu mūzikas skolas un Aleksejs Sizonovs no Gņesinu speciālās mūzikas skolas.

Sveicienu netrūka Madonas mūzikas skolas skolotājām Līgai Cepītei, Ilzei Tomsonei un Ijai Voiničai, kuras konkursam sagatavoja audzēknes — Zani Gerenbergu, Ilvu Ozolnieci, Lāsmu Moniku Melderi (Atzinības raksts) — no Madonas.

— Mācīties mūzikas skolā ir grūti, — konkursa noslēgumā vaļsirdīgi atklāja sarīkojuma vadītājs, Madonas mūzikas skolas absolvents Matīss Budovskis. — Tos litrus dumpiniecisko asaru, ko esmu tur lējis, pat nespēju saskaitīt. Kad 3. mūzikas klasē kā no zila gaisa mani nostādīja fakta priekšā, sakot — tev, Matīs, mūzikas skola būs arī jāpabeidz, biju sagrauts no šīs domas vien. Gadiem ejot, tomēr sapratu, ka mūzika man ir svarīga un instrumentu spēlēt patīk.

Matīsa atzinums par to, ka, lai mācītos mūziku, vispirms svarīga ir vēlme, vēlēšanās to darīt, lai iedvesmo arī citus skolēnus. Bet visiem mūzikas skolas audzēkņiem un skolotājiem gribu vēlēt — lai starptautiskā pianistu konkursa atstātā rezonanse nostiprina pārliecību par saviem spēkiem un uzvaras iespējamību tiem, kas ziedojas un aizrautīgi strādā.