Яндекс.Метрика

AKTUALITĀTES - Smiltenes pūtēju orķestrim - 55

11.04.2016. / Ilze Dāve, Gaujienas mūzikas un mākslas skolas direktore

Smiltenes pūtēju orķestrim - 55

   2016. gada 5. martā devos uz Smiltenes pūtēju orķestra 55 gadu jubilejas koncertu. Jau iebraucot Smiltenē, varēja ievērot cilvēku kustību vienā virzienā – uz Smiltenes kultūras centru. Kā skudriņas. Steidzāmies arī mēs, lai paspētu ieņemt pēdējās brīvās vietas, jo šis kolektīvs ir tik populārs, ka koncertu apmeklēja aptuveni 500 klausītāju, zāle bija pārpildīta. Kā jau svētkos, tiek saņemti gan apsveikumi, gan ritināti atmiņu stāsti. Priecājāmies par LNKC piešķirtajiem Atzinības rakstiem gan orķestrim, gan tā diriģentam Pēterim Vilkam.

   Un tad sākas baudīšanas prieks... Augstais profesionāls līmenis izpaužas orķestra skanējumā, redzama aizrautība un atbildība dalībnieku sejās, izpildot dažāda rakstura skaņdarbus. Domāju, ka diriģentu vislielākais gandarījums ir, ka dalībnieki ir pašu mācīti un audzināti no mazotnes, izvēloties katram atbilstošāko instrumentu, mudinot spēlēt orķestrī. Un orķestris noteikti ir liela motivācija jauniešiem, kopā iegūstot godalgotas vietas konkursos, skatēs, dodoties koncertos un vasaras nometnēs. Pētera Vilka pedagoģiskais talants īpaši izpaužas tajos sen jau mūzikas skolu beigušos mācīties jauniešos, kuri ir izvēlējušies tālāk mācīties mūziku, spēlēt profesionālās vienībās. Turklāt atsaukušies aicinājumam atgriezties dzimtajā vietā, kopā muzicēt vai strādāt pedagoģisko darbu jau kā kolēģi. Koncerta programma bija ļoti daudzpusīga un sarežģīta – Č.Čaplina filmu mūzika M.Petera aranžējumā, R. Rēriha Fantāzija pūtēju orķestrim “Pūt, vējiņi”, melodijas no kinofilmas “Titāniks”, R. Paula, A. Krūmiņa arr. Melodija no kinofilmas „Ilgais ceļš kāpās”, Dž. Novaka aranžijā Sinatra koncertā. Kā saldais ēdiens otrajā daļā – solistu uzstāšanās - Latvijas nacionālās operas un baleta tubu grupas koncertmeistars un solo mākslinieks Kaspars Šmits (koncertā izpildīja solo V. Monti „Čardašs” R.Igolnieka aranžija), pūtēju orķestra “Rīga” mūziķis un iespējams garākais eifonists pasaulē - Jānis Pusplatais (Marčello Sonāte Nr.1 Fa maž. 1. un 2.daļa, koncertmeistare Inga Strazdiņa), JVLMA students Daniēls Groza (A. Gomezs “Marimba Flamenca”), Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolas students Uģis Upenieks (Šlehers/Rohvers – „Joks”).

   Bet ar to jau vēl viss nebeidzās. Koncertā klarnetes solo izpildīja arī orķestra otrais diriģents Jānis Silakalns, izpildot Vallera un Viljamsa, V.Kabeca aranžija – „Meža kaķa blūzu”, L.Andersona „Trompetistu brīvdienas” solisti bija Jānis Vilks, Mārtiņš Celms, Toms Zariņš. Orķestra pavadījumā mūs iepriecināja džeza dziedātāja, Mūzikas akadēmijas džeza katedras pasniedzēja, smilteniete Inga Bērziņa, atskaņojot S.Makmilana aranžētās Populāras melodijas svinga tempā.

   Pajautāju diriģentam Pēterim Vilkam sajūtas pirms un pēc koncerta: „Pirms koncerta vienmēr ir savas bažas par to, vai iznāks, kā ir iecerēts, valda zināms satraukums. Bet satraukumam ir jābūt, jo tas ir normāli. Pēc koncerta nāk atslābums, bet nenoliedzami ir gandarījums, ka ir kaut kas paveikts. Protams, pārdomāju un izvērtēju vai viss bija labi un kas jāizdara, lai būtu vēl kvalitatīvāk. Tā jau tas notiek pēc visām skatēm un koncertiem. Šādi koncerti ceļ orķestra meistarību, jo uz jubileju arī programma tiek sagatavota īpaša. Orķestris ir vērtība pilsētai un tas ir daudzu gadu darba rezultāts, ka koncerti ir labi apmeklēti. Laikam jau publikai patīk. Protams, ka bērniem ir grūti strādāt ikdienas „melno” darbu, bet pēc panākumiem skatēs un koncertos, seko jautājums – kad būs nākamais mēģinājums?....”

   Koncerta laikā jutos vienota ar visiem klausītājiem, jo šķita, ka visiem klātesošajiem ir kāda saistība ar orķestri. Arī man, jo tajā spēlē arī mūsu skolas audzēkne Una Kazaka un vasarā pirms skolēnu Dziesmusvētkiem orķestrim nometne notika tieši Gaujienā. Bet pirms gadiem desmit Cēsu brīvdabas estrādē pat valsi griezu orķestra pavadījumā...

   Savējie. Es novēlu sev un visiem, lai mums katram būtu „savējie”, ar ko kopā muzicēt un gūt par to gandarījumu. Pietiek pilnai laimei.....