Яндекс.Метрика

AKTUALITĀTES - Latvijas Orķestru asociācijas mērķi un sasniegumi

16.01.2016. / Komponiste Anna Veismane

Latvijas Orķestru asociācijas mērķi un sasniegumi

Latvijas Orķestru asociācija (LOA) dibināta 2012.gadā, sanākot kopā aktīvākajiem Latvijas jauniešu kamerorķestru un simfonisko orķestru diriģentiem, dažādu orķestru pārstāvjiem un mūzikas skolu direktoriem. LOA svarīgākie uzdevumi ir veicināt un attīstīt Latvijas jauniešu, kā arī amatieru kamerorķestru un simfonisko orķestru radošo darbību Latvijā un ārpus tās.

Orķestru festivāli ir asociācijas vērienīgākie notikumi – 2013.gadā pirmais festivāls aizritēja Latgales vēstniecībā Gors, šogad jau otrais LOA festivāls izskanēja Daugavpils Vienības nama koncertzālē.

Sadarbībā ar Daugavpils Latviešu kultūras centru un Daugavpils pilsētas domi 6. - 7. novembrī līdzās 16 orķestriem, kuros muzicēja 605 dalībnieki no Latvijas pilsētām un novadiem, uzstājās arī Pelvas (Põlva) mūzikas skolas stīgu orķestris no Igaunijas, diriģenta Rīvo Jegi (Riivo Jõgi)vadībā.

Festivāla koncertus klausījās un savu viedokli pauda Igaunijas Simfonisko orķestru asociācijas (ESOL) prezidents Jiri Rūts Kangurs (Jüri-Ruut Kangur), kuram ir starptautiska pieredze festivālu organizēšanā: "priecājos dzirdēt tik daudz jauniešu orķestru augstā mākslinieciskā kvalitātē, turklāt repertuārā bija ievērojama latviešu mūzikas dominance.Festivāla lieliskā organizācija un spilgtie iespaidi iedvesmos mūs uz turpmāku ciešu sadarbību".

Apmaiņas projekti ar Igauniju uzsākti šogad un jauniešu orķestru festivālā, kurš notiks 2016. gada 13. - 14. februārī Tallinā, pēc ESOL uzaicinājuma Latviju pārstāvēs Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas kamerorķestris Armonico. Visi LOA orķestru diriģenti un pedagogi ir aicināti kā klausītāji piedalīties šajā festivālā un klātienē iepazīties ar ESOL darbību.

Kā apliecinājums starptautiskai atpazīstamībai, nozīmīga bija Eiropas Orķestru federācijas prezidenta Daniela A. Kellerhala (Daniel A. Kellerhals) vizīte un atzinība: "mūzika Latvijā skan lieliski un tās radīšanas prieks ir mūsu dzīves patiesā kvalitāte,esmu patiesi pārsteigts un saviļņots par tik tālejošu un mērķtiecīgu kolektīvās muzicēšanas attīstību Latvijā.

Organizējot LOA festivālu un koncertus, mēs vēlamies dot iespēju Latvijas jauniešu orķestriem uzstāties akustiski labās koncertzālēs, regulāri dzirdēt vienam otru, gūt kvalitatīvu pieredzi un attīstīt savu radošo potenciālu. Paralēli tam, mērķtiecīgi veidojam sadarbības iespējas ar citām Eiropas Orķestru asociācijām un Eiropas Orķestru federāciju."

Tā par nākotnes perspektīvām saka LOA priekšsēdētājs, festivāla mākslinieciskais direktors Normunds Dreģis, kurš investē savas idejas un laiku LOA veidolā.

LOA festivālos un koncertos īpaša uzmanība tiek pievērsta jauniešu orķestru repertuāra veidošanai, orķestru muzicēšanas kultūrai, kā arī latviešu komponistu mūzikas atskaņošanai un popularizēšanai.

Koncertos, līdzās mūsu dižgaru - Jāzepa Vītola, Alfrēda Kalniņa, Emīla Dārziņa, Jāņa Ivanova un Marģera Zariņa klasiskajiem opusiem, spilgtus raksturus un krāsas pauda Imanta Kalniņa, Imanta Ramiņa, Mārtiņa Brauna, Viļņa Šmīdberga, Georga Pelēča, Viļņa Salaka, Andra Riekstiņa, Ērika Ešenvalda, Anitras Tumševicas un Dzintras Kurmes-Gedroicas mūzika. Kā spilgts akcents festivālā izskanēja Valda Drulles pirmatskaņojums – Sveiciens K.M.Vēberam, un topošā komponista Jēkaba Bernāta skaņdarbs Tēmu kontroldarbs. Nozīmīgs ieguldījums jauniešu orķestru repertuāra veidošanā ir arī skaņdarbu aranžētājiem - Annai Veismanei, Jutai Bērziņai, Boļeslavam Voļakam, Imantam Zemzarim, Aivaram Bunķim un Mārtiņam Bergam.

Blakus profesionālām iemaņām, kas iegūtas orķestra muzicēšanas praksē, jauniešos tiek radīta mākslas, mūzikas estētiskā izjūta, izpratne un inteliģence, tāpēc īpaši liels paldies tām pašvaldībām, kas to saprot un finansiāli atbalsta.

Paldies orķestru diriģentiem par ieguldīto darbu – Aivaram Brokam, Guntaram Bernātam, Normundam Dreģim, Pēterim Plūmem, Vitai Zemturei, Aivaram Bunķim, Guntim Kuzmam, Mārcim Miķelsonam, Mārtiņam Bergam, Valdim Butānam, Aleksejam Verbickim, Solvitai Lokai un Boļeslavam Voļakam.